فهرست بستن

یوم الله ۱۳ آبان

یوم الله ۱۳ آبان و چگونگی شکل گیری سه رخداد بزرگ

روزهایی هستند که در تاریخ یک ملت بعنوان روزهایی به یاد ماندنی و پابرجا باقی می ماند و این روزها آنگونه تاثیر گزار ، سرشار از حرکت و تلاش و مبارزه اند که تا جهان باقی است و تازمانی که این چرخ می گردد و تا دورانی که بشر بر این کره خاکی زیست می کند مایه مباهات و افتخار ملت ها هستند. پس تاریخ هر ملتی خاطره ها و روزها و ایام مهمی را در سینه خود دارد، که نقش تعیین کننده ای در سرنوشت آن ملت ایفاء کرده است اینگونه ایام در میان مردم گرامی شمرده می شود و همه ساله به پاس بزرگداشت آن روزها مراسمی برگزار می شود در انقلاب اسلامی ایام اله است فقط یادآوری نمی شود بلکه راهنما و چراغ راه آینده است .

۱۳ آبان هم چنین روزی است که در آن سه حادثه مهم رخ داده است و در تاریخ بعنوان سه رخداد بزرگ سیاسی ثبت شده است .

الف : آبان ۱۳۴۳ تبعید حضرت امام به ترکیه .

ب: ۱۳ آبان ۱۳۵۷ قتل عام و کشتار دانش آموزان و دانشجویان توسط مزدوران رژیم شاه .

ج: ۱۳ آبان ۱۳۵۸ تسخیر لانه جاسوسی امریکا به همت دانشجویان مسلمان پیرو خط امام .

 

از این رو ۱۳ آبان بخاطر یک سری ویژگی ها در فرهنگ انقلابی ما ، بعنوان یکی از ایام الله هاشناخته شده است . رخدادهای ۱۳ آبان در ۳ فاصله زمانی با ۳ هویت متفاوت حادث شده ولی هر سه حادثه یک پیام داشتند و برای رسیدن به یک هدف مشترک به وقوع پیوستند .

۱-هر سه اتفاق دارای یک نقطه اشتراک در مبارزه با استکبار جهانی به سرکردگی امریکاست .

۲-اگرچه این حوادث در زمانهای مختلف صورت گرفت اما حرکتی ممتد برای مبارزه با استکبار جهانی است .

۳-هر کدام از این سه حادثه یک چهره از استکبار را نشان می دهد آنهم چهره مردمی که در مقابل استکبار شد .

۴-هر سه رخداد اجزاء مشترک یک حرکت بود که منجر به ظهور انقلاب اسلامی و استمرار آن گردید .

۵-جنگ حق و باطل ویژگی هر سه حادثه می باشد که در این جبهه ، جبهه حق مردم و جبهه باطل امریکا و عمالش هستند .

۶-هر سه رخداد در شرایطی شکل گرفتند که موازنه قوا هیچ تناسبی با یکدیگر نداشتند و در موقعیتی کاملاً نابرابر به وقوع پیوست .

۷-در ۱۳۴۳ شاه بظاهر قدرت فائق بود امام (ره) را بازداشت و تبعید نمود. اما در نهایت بازنده بحران شد . در ۵۷ حکومت نظامی تهران قدرت فائق بود و براحتی قتل عام کرد ولی برکناری دولت شریف امامی در ۱۴آبان و بقدرت رسیدن ارتشبد از هاری و سپس سقوط رژیم پس از سه ماه را شاهدیم . در ۱۳۵۸ یک طرف امریکا و طرف دیگر مردم بودند .  هر سه حادثه جبهه برتر و قدرتمند براساس محاسبات ، مغلوب شد و شکست خورد.

۸-در هر سه حادثه دشمنی امریکا با ملت ایران مشهود است و در راس این سه حادثه مهم ، استکبار ستیزی و جدیت در راه مبارزه با شیطان بزرگ مثل آفتاب می درخشد

* نخستین واقعه

تبعید امام خمینی به ترکیه ۱۳ آبان ۱۳۴۳

کاپیتولاسیون یا حق قضاوت کنسولی حقی است که به اتباع بیگانه داده می‌شود و آنها را ازشمول قوانین کشور مصون ومستثنی می‌کند؛ درواقع در صورت ارتکاب جرم در خاک کشور، دولت میزبان حق محاکمه آن مجرم را ندارد.

کاپیتولاسیون ریشه در استعمار دارد و کشورهای استعمارگران این قانون را به کشورهای ضعیف تحت‌ سلطه تحمیل می‌کردند؛ کاپیتولاسیون درایران طی معاهده ترکمانچای برای اتباع روسیه به رسمیت شناخته شد و پس ازآن برخی کشورهای استعمارگر دیگر، این امتیاز نامشروع را بعلت ضعف حکومت های قاجاریه کسب کردند؛ اما، کاپیتولاسیون در سال ۱۳۰۶، تحت فشار افکار عمومی و فضای حاکم بر روابط بین‌الملل پس از جنگ اول جهانی لغو گردید.

هنوز بیش از ۳ دهه از الغای کاپیتولاسیون نمی‌گذشت که محمدرضا پهلوی احیاگر مجدد آن شد. کابینه اسدالله علم در سیزدهم مهر سال ۱۳۴۲، به دستور شاه، پیشنهاد آمریکا مبنی‌بر اعطای مصونیت قضایی به اتباع آمریکایی را به صورت یک لایحه قانونی در هیتت دولت تصویب کرد.

چندی بعد این خبر به حضرت امام رسید و ایشان را به خروش و فریاد واداشت به طوری که در۴ آبان ۱۳۴۳ ایشان طی نطقی تاریخی به رسوایی این اقدام ننگین پرداختند.

فرازهایی از سخنرانی ایشان چنین بود: « … دولت با کمال وقاحت از این امر ننگین طرفداری کرد، ملت ایران را از سگ‌های آمریکایی پست‌تر کردند.

اگر چنانچه کسی یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد، بازخواست از او می‌کنند؛‌ اگر شاه ایران یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد بازخواست می‌کنند و اگر چنانچه یک آشپز آمریکایی شاه ایران را زیر بگیرد، مرجع ایران را زیر بگیرد، بزرگترین مقام ایران را زیر بگیرد، هیچ کس حق تعرض ندارد…». رژیم که در طول دو سالی که امام قیام کرده بودند، نتوانسته بود با هیچ شیوه‌ای، ایشان را آرام کند، تنها یک راه پیش پای خود می‌دید و آن تبعید امام بود.

در شب ۱۳ آبان ۱۳۴۳، صدها کماندو به همراه مزدوران ساواک به منزل امام در قم حمله‌ور شدند ایشان را دستگیر و به تهران منتقل کردند و سپس با یک هواپیمای نظامی ایشان را به ترکیه تبعید کردند. این سرآغار هجرتی بود که ۱۴ سال بعد پیروزی انقلاب اسلامی را به بار آورد.

*دومین واقعه

روز دانش‌آموز ۱۳ آبان ۱۳۵۷

 

در حالی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) به روزهای سرنوشت سازی نزدیک می‌شد همه اقشار مردم ایران از زن و مرد و پیر و جوان، سعی در ایفا کردن نقش تاریخی خود و عمل به تکلیف الهی داشتند. در این میان دانش‌آموزان و نوجوانان شور و حال دیگری داشتند.

صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷، دانش‌آموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند.

این جوانان پر شور و خداجو، گروه گروه، داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجویان و گروه‌های دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند. ساعت ۱۱ صبح، مأموران،‌ ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در میان این جمعیت خروشان پرتاب کردند؛ اما، اجتماع کنندگان در حالی که به سختی نفس می‌کشیدند، صدای خود را رساتر کرده و با فریاد الله‌اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند. در این هنگام تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی‌گناه، یکی پس از دیگری، در خون خود غلتیدند. در این روز، ۵۶ نفر شهید و صدها نفر مجروح شدند.

حضرت امام(ره) در پیامی به همین مناسبت فرمودند: «… عزیزان من صبور باشید، که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است … ایران امروز جایگاه آزادگان است… من از این راه دور، چشم امید به شما دوخته‌ام … صدای آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی شما را به گوش جهانیان می‌رسانم.»

به خاطر گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دانش‌آموز، این روز در تاریخ انقلاب اسلامی به نام روز دانش‌آموز نام‌گذاری شده است.

*سومین واقعه تاریخی

*تسخیر لانه جاسوسی ـ روز مبارزه با استکبار جهانی ۱۳ آبان ۱۳۵۸

 

در ابتدای انقلاب و زمان حکومت دولت موقت با هدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، دانشجویان تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند. دانشجویان از دانشگاه‌های تهران، پلی‌تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و … گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا از دیوارهای سفارت بالا رفته و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی‌ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند.

در هنگام تسخیر سفارت، آمریکایی‌ها به سرعت مشغول نابود کردن بسیاری از اسناد دخالت‌ها و تجاوزارت و غارت‌های خود شدند ولی پس از تسخیر سفارت به سرعت از نابودی باقی‌مانده اسناد جلوگیری شد و بعدها اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا به دست آمده بود چاپ شده و در اختیار همگان قرار گرفت. به محض انتشار این خبر، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده و از حرکت دانشجویان حمایت کردند.

امام خمینی‌(ره) نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند. این حرکت دانشجویان معترض، خشم آمریکایی‌ها را برانگیخت و آنها که ناتوان از درک ملتی استقلال‌طلب و آزادی‌خواه بودند، دست به اقداماتی بر ضد جمهوری اسلامی ایران زدند؛ از آن جمله فشار آوردن به مجامع بین‌المللی مانند سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی، شورای امنیت و …، ایجاد جو منفی تبلیغاتی علیه دانشجویان مسلمان و برخی اقدامات دیگر از جمله آنهاست.

اما پس از بی‌ثمر ماندن، آنها به اقدامات جدی‌تری روی آوردند؛ از جمله قطع کامل روابط سیاسی در ۲۰ مهر ۱۳۵۹، حمله نظامی به ایران و تجاوز به خاک کشورمان که به شکست مفتضحانه آنها در صحرای طبس انجامید و نیز محاصره اقتصادی و بلوکه کردن دارای‌ها و اموال ایران و… که هیچ‌کدام تاکنون درعزم ملت ایران برای مقابله با ظلم و بی‌عدالتی جهانی ومنشا اصلی آن در جهان یعنی استکبار جهانی و آمریکا خللی وارد نکرده است

3+

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of