بدحجابی ،چه عواملی باعث بدحجابی میشود؟

بد حجابی

عفت و پاک‌دامنی‌ از جمله ارزش‌های‌ بزرگ انسانی‌ در هر دین و آیینی‌ است که هم برای‌ زن و هم برای‌ مرد ضروری‌ است، اما گاهی‌ اوقات برخی‌ از افراد جامعه به ویژه جوانان به دلیل ضعف اعتقادات و باورهای‌ دینی‌ با ناآگاهی‌ و تقلید کورکورانه ناخواسته در دام بی‌حجابی‌ و بدحجابی‌ قرار می‌گیرند.
حجاب، هویت و شخصیت زن مسلمان می‌باشد. حجاب جلوی‌ فساد و فساداندیشی‌ را می‌گیرد.

بدحجابی و جلوه‌گری عوامل زیادی دارد که ما در این نوشتار به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱. کسب موقعیت

انسان‌ها هیشه به دنبال موقعیت‌های‌ شخصیتی‌ و مقامی‌ است برخی‌ به خیال واهی‌ فکر می‌کنند که با بی‌حجابی‌ می‌توانند به این مقامات برسند، در این راستا برخی‌ از زنان با نمایش زیبایی‌ها و جاذبه‌های‌ طبیعی‌ و ساختگی‌ زنانه خود، سعی‌ در جلب توجه دیگران می‌کنند تا به کمبودهای‌ باطنی‌ خود پاسخ دهند. غافل از آن‌که هرگز کسی‌ نمایش زیبایی‌های‌ زنانه را دلیل بر شخصیت و جایگاه ارزشی‌ او نمی‌گیرد. بی‌حجابی‌، زن را صاحب فضیلت نمی‌کند، بلکه از او عروسکی‌ می‌سازد که با رشد و ارزش‌های‌ انسانی‌  فاصله‌ها دارد. خود نمایی‌ زنان در مقابل مردان بیگانه فقط باعث تحریک جنسی‌ بیماردلان می‌شود و نتیجه‌ای‌ جز این ندارد.

 

۲. دگر آزاری

ریشه خودنمایی‌ و بدحجابی بسیاری از زنان، عقده‌ دگر آزاری است. برانگیختن تمایلات دیگری، همراه با محروم کردن او یک بیماری است به نام دگر‌آزاری است. نظیر این‌که شخصی غذایی را به انسان گرسنه‌ای ارائه دهد و تمایل او را به آن غذا برانگیزد ولی غذا را به او ندهد.
دگرآزاری جنسی نیز به این است که زنی خود را بیاراید و در معرض دید دیگران قرار دهد تا تمایلات او برانگیخته شود و بدون پاسخ بماند. اگر چه این حرکت، مردان جامعه را عقده‌‌ای می‌کند اما زنان بیمار از حرکت خود لذت می‌برند. باید به چنین زنانی گفت آزار دادن مردان جز اینکه گناهی بر گناه خودنمایی آنها می‌افزاید اثر دیگری‌ ندارد.

۳. غرب‌زدگی

تقلید از غرب یکی از مشکلات دیرینه تعدادی از زنان مسلمان بوده است که بدون کمترین تفکر و تحلیلی از زندگی زن غربی، به او تمایل دارند. غرب در برابر گرفتن حجاب زن چیزی‌ به او نداده است بلکه به دنبال آن ارزش‌های دیگر او را ربوده است. اگر زن غربی همانند زن ایرانی مقاومت می‌کرد و با اتکا به دین به مبارزه با افزون‌طلبی‌های مردان می‌پرداخت، به پیروزی می‌رسید؛ اما تسلیم شد و بزرگ‌ترین ضربه‌های تاریخی را که به واژگونی او منتهی شد دریافت کرد. این ضربه‌ها کفاره سرپیچی او از حجاب و عفافی است که خداوند در همه ادیان برای زن واجب فرموده است.

«خانم ژورمینن وایت» می‌گوید: زنان همیشه سعی کرده‌اند که توجه مردان را به خود جلب کنند و این باعث شده است که زنان امروز مثل موم در دست مردان باشند که به هر شکلی بخواهند برای‌ جواب‌گویی به نیازهای خود، از آن‌ها سوء استفاده کنند.
متأسفانه زنان امروز سردرگم شده و چاره‌ای جز این ندارند که خود به دنبال شکارچی‌های خویش دویده و طعمه آنها شوند. [۱]

۴. زیبایی‌طلبی

برخی دختران و زنان میل دارند به صورتی زیبا نزد دیگران حضور یابند و با توجه به این‌که حجاب دینی، زیبایی‌های آن‌ها را می‌پوشاند، آن‌را کنار می‌گذارند. به همین منظور بخشی از موهای سر و گردن خود را به نمایش می‌گذارند و سعی در پوشش لباس‌های زننده، تنگ و دارای رنگ‌های بسیار شاد دارند و زواید تزیینی مختلفی را در پوشش خود مورد استفاده قرار می‌دهند و یا از کفش‌های پاشنه بلند استفاده می‌کنند تا نوع قرار گرفتن بدن و راه رفتن آن‌ها تحریک‌آمیز و زیباتر شود و طنین یکنواخت آن توجه دیگران را جلب کند. ولی غافل‌اند که سادگی زن، خود نوعی زیبایی ارزشی را به همراه دارد و بیشتر جلب توجه می‌کند و او با نگاه ارزشی نظاره خواهد شد.

 

۵. ازدواج

عده‌ای از دختران، خودنمایی و ارتباط با نامحرم را پلی برای رسیدن به ازدواج می‌پندارند. آن‌ها گمان می‌کنند که اظهار زیبایی‌های زنانه، می‌تواند جوانان را نسبت به آن‌ها ترغیب کند، به همین خاطر موهای خود را به نمایش می‌گذارند و با پوشیدن لباس‌های جاذبه‌دار در تحصیل شوهر حرکت می‌کنند. غافل از این‌که غالب آقایان هرگز به ازدواج با چنین دخترانی تن نخواهند داد.
بی‌تقواترین مرد جامعه، برای ازدواج خود به دنبال دختری عفیف‌ می‌رود. هیچ مردی دوست ندارد همسر او هرزه بوده و با مردان دیگر در ارتباط باشد و زیبایی‌های جسمانی خود را تابلوی دید نامحرمان نکرده باشد. در حالی که راه ازدواج در رعایت تقوا و درخواست از خداوند و توسل به پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و اهل بیت(علیهم‌السلام)  است.

 

در نتیجه: بعد از شناخت عواملی که باعث بدحجابی می‌شود، باید به دنبال رفع این عومل رفت و سعی کنیم با شناخت اثرات آن، هم خودمان با‌حجاب باشیم و هم دیگران و دوستان را نیز به این امر الهی تشویق کنیم.

 

——————————————-
پی‌نوشت‌
[۱]. برگرفته از کتاب نگاه پاک زن و نگاه آلوده به او، نوشته احمد صبور اردوبادی
[۲]. غررالحکم، باب حیا

مطالب مرتبط

5+

1
دیدگاه بگذارید

avatar
0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of