کرب و بلا ،وجه تسمیه کربلا،چرا کربلا را کربلا نامیدند؟

کرب و بلا

بعضی گفته اند: کربلا مشتق از کَربَله، بفتح کاف و باء موحده بر وزن عنفله، بمعنی رخوت و نرمی است، یقال به کربله (ای رخوه فی قدمیه) بخاطر آنکه خاک کربلا نرم بود. و یا از کربلا است بمعنی «الخالص الزّکی یقال کَربَل الحِنطَه اِذا انفّاها فسمیت بذلک لان ارضها خالصه طیَّبه» و یا از کربل بر وزن جعفر است. و کربل نام علفی است که بسیار سرخ و برّاق می باشد زیرا که از آن علف در آن سرزمین بسیار بود.

کرب و بلا

البته کربلا مرکب است از دو کلمه کرب و بلا و بخاطر کثرت استعمال کربلا شده است. زیرا که روایت می باشد که بهترین اولاد پیغمبران در آنجا به شهادت میرسند و سر انور اکثر ایشان را در آن زمین با لب تشنه بریدند و ملائکه ها هزار سال قبل از شهادت سیّدالشهداء – علیه آلاف التحیّه و الثناء – آن مکان شریف را زیارت میکردند.

و قد قتل فیها قبل الحسین علیه السلام ماءئه نبیّ و ماءئه سبط و انّها تزفّ الی الجنه بطینها و شجرها و جمیع ما فیها کما تزفّ العروس ‍ الی ازواجها

ترجمه: و قبل از امام حسین علیه السلام صد پیغمبر و صد نفر فرزند پیغمبر کشته شدند، در آنجا و آنها میروند بسوی بهشت و آنچه در بهشت است مانند آنکه عروس بسوی زوجش میرود و جمعی از پیامبران به آن مکان عبور نمودند و متذکّر مصیبت فرزند پیامبر آخرالزمان شده و بر هر یکی از آنها در قسمتی کرب و بلا وارد شده است.[۱] .

پی نوشتها :

[۱] بحرالمصائب ص ۳۵۱٫

4+

1
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of