شاهزاده احمد

شاهزاده احمد

در شمال غربى منطقه «مازو» لرستان در محلى موسوم به دشت لاله، بقعه‏اى است معروف به شاه‏زاده احمد که به اعتقاد مردم از اعقاب امام موسى کاظم علیه‏السلاماست و به شاه‏چراغ مشهور است. مردم این امامزاده را به نام‏هاى «کک احمد» و «سید احمد» نیز مى‏نامند. خدام این امامزاده عمامه قرمز به سر دارند و علت انتخاب این رنگ را چین بیان مى‏نمایند که شاه‏زاده احمد در زمان حیات، هر موقع غضبناک مى‏شده شال قرمز به کمر مى‏بسته است. در گذشته سالى یکبار، این خدام علم فولادى امامزاده را در میان طوایف مختلف لرستان به گردش در مى‏آوردند و چند نفر که داراى صوت خوشى بودند آهنگى با اشعارى خاص در مدح امامزاده و معجزات او مى‏خواندند و مردم نیازهاى خود را به وسیله خدام عمامه قرمز تقدیم حرم شاهچراغ مى‏نمودند.

آنان در این مراسم ابیات به نام (شول گد) مى‏خوانند و از مردم طوایف نیز مقدارى پول و یا آذوقه با عنوان خیر شاه احمد دریافت مى‏نمودند که امروزه خوشبختانه این موارد به کل منسوخ شده است. پروفسور مینورسکى بقعه شاه احمد را یکى از اماکن مقدس على اللهى‏ها دانسته و ایل پاپى را پیرو فرقه مزبور تصور نموده مى‏نویسد … اکثر لک‏ها پیرو فرقه على اللهى (اهل حق) مى‏باشند. همچنین طوایف سگوند، پاپى و بدرایى پیرو این فرقه هستند. به عقیده پیروان فرقه اهل حق، لرستان صحنه فعالیت‏هاى سومین مرحله تجلى الهى است که بابا خشین نامیده مى‏شود، یکى از پناه‏گاه‏هاى (مکان‏هاى مقدس) مهم این فرقه آرامگاه شاه‏زاده احمد (فرزند ادعایى موسى کاظم علیه‏السلام) مى‏باشد که در نزدیکى کوه بى او قرار دارد. البته‏هاى مراد حسین پاپى این گفته را رد مى‏کند و مى‏گوید آرامگاه شاه‏زاده احمد مکان مقدس و یا پناهگاه اهل حق نیست و رابطه‏اى با پیروان این فرقه ندارد و ایل پاپى و سگوند بطور کلى با فرقه اهل حق بیگانه‏اند.

اگر بین طوایف و یا دوایل نزاعى در مى‏گرفت؛ خدام، علم را به بیان آنان مى‏بردند و مردم به حرمت این علم و به احترام شاه‏چراغ دست از جنگ و برادرکُشى مى‏کشیدند.
بقاع اهل حق

تعدادى از پیشوایان اهل حق که مزار آنان در لرستان است:

بقعه باباى بزرگ (دلفان)

این بقعه در باختر شهرستان دلفان به فاصله نزدیک به ۵۰ کیلومتر در دره‏اى بین کوه مهراب و دامنه‏هاى «سرکشى» واقع و شامل ایوان، مناره‏ها و بقعه است. مردم منطقه مدفون در این بقعه را از فرزندان امام موسى کاظم علیه‏السلام مى‏دانند. همچنین در ضلع جنوب غربى بقعه باباى بزرگ، بناى کوچکتر گنبددارى به نام «کال نازار» وجود دارد.

بقعه پیر شمس الدین (خرم‏آباد)

این بقعه در شمال دهستان تشکن در کوهپایه سفیدکوه واقع است. در محل صاحب مقبره را «پیر شمس الدین بن على بن محمد بن احمد» و از اعقاب امام موسى کاظم علیه‏السلام مى‏دانند. «احمد» جد «ابوالقاسم محمد بن احمد بن رضى الدین» معروف به «حیاه الغیب» [آرامگاه حیات الغیب در روستاى «قالبى» در ۵۰ کیلومترى جنوب غربى خرم‏آباد واقع است ] مى‏باشد. اعتقاد و ایمان مردم نسبت به پیر شمس الدین به حدى است که هیچکس جرأت تخلف و دست درازى به اموال مردم را در این مکان مقدس ندارد. حتى کسى خود را مجاز نمى‏داند که شاخه‏اى از درختان بلوط کهن و جنگل اطراف آن را ببرد و یا بشکند اگرچه چوب دستى باشد.

ابوالوفا (بولفا) در غرب شهرستان کوهدشت
باباى حور یا جیب رومشگان کوهدشت
باباى زید (بوونیره) بیست کیلومترى شمال پلدختر
بابا خازره (بوخازر) جایدر
بابا کاووس الشتر
بابا دانیال در ۶ کیلومترى سراب در تنگه پیر موسى
بابا طاهر در شهر خرم‏آباد واقع در محله بابا طاهر
بابا سیف الدین دره شهر
پیر سلیمان ازناى سگوند
پیر احمد منطقه (بایه) سگوند عالیخانى
پیر مجید روستاى رباط نمکى شهرستان خرم‏آباد
بابا لنگ دهستان مازو
پیر محمد شاه فیروز آباد الشتر
پیر محمد دلفان
بو ممیل (بابا محمود) بخش زاغه
طالب على بخش ملاوى داودرش کوهدشت ماما جلاله دره بوامس ۱۰ کیلومترى خرم‏آباد

مطالب مرتبط

10+

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of