رتبه جهانی ایران در تولید علوم فضایی

رتبه جهانی ایران در تولید علوم فضایی

رتبه جهانی ایران در تولید علوم فضایی

یونی ‌اسپیس (Unispace)، کنفرانسی مربوط به کاوش و استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو است که توسط سازمان ملل متحد برگزار می ‌شود. در سومین دوره این کنفرانس که در ۱۹ تا ۳۰ ژوئیه سال ۱۹۹۹ در وین اتریش برگزار شد، برای استفاده از فناوری فضایی در راستای ارتقای سطح زندگی حال و آینده بشر تاکید و فعالیتهایی در این باره پیشنهاد شد. یکی از پیشنهادها، انتخاب یک روز در سال به عنوان روز فضا بود.

این پیشنهاد مورد پذیرش کنفرانس یونی ‌اسپیس ۳ قرار گرفت اما در مورد تاریخ آن (بین ۴ اکتبر و ۱۰ اکتبر) در میان کشورها اختلاف نظر وجود داشت. به پیشنهاد هیئت جمهوری اسلامی ایران در آن جلسه، انتخاب هفته فضا بین این دو تاریخ به جای روز فضا، هفته فضا مطرح شد که با تصویب شرکت کنندگان در این جلسه، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارسال و به تصویب رسید.
از آن سال تاکنون هفته جهانی فضا (WSW) هر ساله از ۴ تا ۱۰ اکتبر مقارن ۱۲ تا ۱۸ مهرماه توسط مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان جشن بین المللی علم و فناوری فضایی برگزار و در اکثر کشورهای جهان طی این هفته با برگزاری برنامه های متنوعی در جهت گسترش آگاهی ‌های عمومی در مورد فضا و مزایای آن اقدام می ‌شود.
با توجه به کاربردهای فراوان فناوری فضایی کشورهای مختلفی در این حوزه وارد شدند که در کنار این فعالیت ها حضور برخی کشورهای اسلامی بسیار چشمگیر است.

تلاش کشورهای اسلامی برای ورود به باشگاه جهانی فضا
از میان ۵۸ کشور جهان اسلام ۱۱ کشور در رشته علوم فضایی فعال هستند که شامل ترکیه، ایران، مصر، ازبکستان، مراکش، قزاقستان، نیجریه، پاکستان، الجزایر، اندونزی و امارات متحده عربی می شود.
از این میان کشورهای ترکیه، ایران و مصر به ترتیب بالاترین تعداد مقالات در این رشته را تولید کردند به گونه ای که در مجموع بیش از ۶۵ درصد از تولیدات علمی کشورهای اسلامی در حوزه علوم فضایی از آن این سه کشور بوده است.
بالاترین تعداد استنادها در جهان اسلام به ترتیب مربوط به مقالات کشورهای ترکیه، ازبکستان و مصر بوده است. ایران در این شاخص حائز رتبه چهارم شد.
طبق آمارها حدود  ۶۴ درصد از استنادهای پیشگامان علمی جهان اسلام در رشته علوم فضایی متعلق به سه کشور ترکیه، ایران و مصر بوده است.

وضعیت علمی کشورهای جهان اسلام در دنیا از نظر تولید مقالات و استنادها در جهان اسلام

ردیف

نام کشور

درصد تولید مقالات از کل در جهان اسلام

رتبه در مقالات

رتبه در استناد

۱

ترکیه

۳۷٫۲۹۶

۱

۱

۲

ایران

۱۷٫۳۲۳

۲

۴

۳

مصر

۱۱٫۰۷۳

۳

۳

۴

ازبکستان

۹٫۶۴۷

۴

۲

۵

مراکش

۶٫۲۵۰

۵

۵

۶

قزاقستان

۴٫۴۱۶

۶

۸

۷

نیجریه

۳٫۵۳۳

۷

۷

۸

پاکستان

۳٫۳۲۹

۸

۱۱

۹

الجزایر

۲٫۹۸۹

۹

۱۰

۱۰

اندونزی

۲٫۶۴۹

۱۰

۶

۱۱

امارات متحده عربی

۱٫۴۹۵

۱۱

۹

مقایسه کشورهای اسلامی با کشورهای دنیا
بر اساس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از میان کشورهای اسلامی ۳ کشور ترکیه، ایران و مصر بیشترین سهم را در تولید مقالات در حوزه علوم فضایی در دنیا دارند. به گونه ای که از لحاظ تولید مقالات ترکیه رتبه ۳۹، ایران رتبه ۴۴ درصد و مصر رتبه۵۱ را در این حوزه کسب کردند.

به لحاظ استنادها نیز ترکیه با رتبه ۴۳، ازبکستان با رتبه ۵۱ و مصر با رتبه ۵۵ بیشترین استنادهای جهان اسلام را در دنیا داشتند. رتبه ایران در این شاخص در جایگاه پنجاه و ششم و و مراکش در رتبه پنجاه و هشتم قرار گرفتند.

وضعیت علمی کشورهای جهان اسلام در دنیا از نظر تولید مقالات و استنادها در دنیا
 
ردیف
نام کشور
درصد تولید مقالات از کل در دنیا
رتبه در مقالات
رتبه در استناد
۱
ترکیه
۰٫۲۵۴
۳۹
۴۳
۲
ایران
۰٫۱۱۸
۴۴
۵۶
۳
مصر
۰٫۰۷۵
۵۱
۵۵
۴
ازبکستان
۰٫۰۶۶
۵۲
۵۱
۵
مراکش
۰٫۰۴۳
۵۵
۵۸
۶
قزاقستان
۰٫۰۳۰
۵۷
۶۶
۷
نیجریه
۰٫۰۲۴
۵۹
۶۳
۸
پاکستان
۰٫۰۲۳
۶۱
۶۹
۹
الجزایر
۰٫۰۲۰
۶۳
۶۸
۱۰
اندونزی
۰٫۰۱۸
۶۵
۶۲
۱۱
امارات متحده عربی
۰٫۰۱۰
۶۸
۶۷

پروژه های فضایی کشور

ایران تاکنون با ساخت بیش از ۱۰ ماهواره با ماموریت های مختلف در زمره کشورهای صاحب فناوری فضایی قرار گرفته است. طراحی و ساخت ماهواره های “مصباح”، “زهره”، “سینا”، “رصد”، “ظفر”، “فجر”، “امیرکبیر” امید و طلوع و ماهواره برهای سیمرغ، سفیر، سفیر امید، کاوشگر ۱ و  ۲ از جمله دستاوردهای کشور در این حوزه محسوب می شود.
علاوه بر این طراحی و ساخت ماهواره سنجش از دور “پارس ۲” و ماهواره عملیاتی و کاربردی مخابراتی “قائم” در دستور کار قرار دارد.

پروژه ماهواره ای “پارس ۲” دارای عمر حدود ۳ سال طراحی می شود و می تواند تصویربرداری با دقت ۵ متر داشته باشد. با عملیاتی شدن این پروژه، “پارس ۲” مرکز کنترل ماهواره در داخل کشور خواهد شد. این ماهواره که ۳ تا ۴ سال آینده در کشور به بهره برداری می رسد، در ارتفاع ۶۰۰ کیلومتری سطح زمین استقرار پیدا خواهد کرد.
ماهواره قائم نیز ماهواره ای عملیاتی و کاربردی مخابراتی است و قرار است در ارتفاع ۳۶ هزار کیلومتری یکی از سه موقعیت مداری کشوربر اساس مصوبه اتحادیه جهانی مخابرات(ITU) مستقر می شود.

 

3+

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of