اصفهان ،نصف جهان / مکان های دیدنی وتفریحی شهرستان اصفهان برای گردشگران

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران |  مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان

اصفهان نصف جهان شهری بسیار تاریخی با فرهنگ و پر از مکان های‌ دیدنی و تفرحی برای گردشگران می‌باشد. پارک های‌ بزرگ کنار رودخانه زاینده رود گرفته تا باغ و موزه و …( پایین مطلب کامل تمامی مکان ها با نام و توضیحات مشخص شده است. مطلب را تا آخر بخوانید)

مکان های‌ دیدنی اصفهان تاریخی و مکان های‌ جدید مثلاً اگر اهل مکان های‌ دیدنی تاریخی هستید به نقش جهان سر بزنید و اگر قصد دیدن بزرگترین فروشگاه خاورمیانه را دارید به سیتی سنتر اصفهان در سپاهان شهر سری بزنید.

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

از آکواریوم تونلی گرفته تا شهر بازی رویاها که همه ی از بهترین تفریحات جدید شهر اصفهان هستند.

اگر اهل کوه هستید یا می‌خواهید تله کابین سوار شوید به کوه صفه در جنوب اصفهان بروید تا از دیدن منظره شهر و تله کابین سواری لذت ببرید. همچنین در کوه صفه بیلیارد و دیگر تفریحات مثل شهربازی کودکان و کافی شاپ و چایخانه و بازی های‌ کامپیوتری نیز هست.

شهر بازی رویاها از بهترین شهربازی ها در کل ایران است که اگر حاظرید پول بلیط بدهید این شهر بازی را از دست ندهید.

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

یکیدیگر از مکان های‌ دیدنی شهر کاخ چهل ستون و موزه حیوانات می‌باشد. اصفهان مکان های‌ تفریحی زیاد دارد و اما یکیدیگر از مکان های‌ دیدنی و تفریحی اصفهان خیابان آتشگاه می‌باشد. در انجا آتشکده بسیار تاریخی وجوددارد و همچنین باغ ها و رستوران های‌ عالی برای پذیرایی…دراین منطقه باغ های‌ سرسبز اصفهان فراوان است .

درضمن در خیابان آتشگاه منارجنبان یکی از بناهای عجیب اصفهان که بسیار تاریخی است قرار دارد . که حتماً دیدن کنید.

شهر اصفهان با دارا بودن صدها اثر تاریخی و طبیعی و طبیعت بکر خود، هرساله پذیرای مسافران نوروزی است؛ مسافرانی که خیلی از آن ها، بیشتر از ما اصفهانی‌ها مکان‌های‌ دیدنی شهر را می‌شناسند اما خیلیشان هم به دنبال زیباترین مکان‌های‌ گردشگری شهر اصفهان هستند تا سفر خودرا بهتر از هر سال در اصفهان تاریخی بگذرانند.

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

تقریباً همه ی اصفهان رابا سی‌ و سه پل و عالی‌قاپوی آن و انواع گز و پولکی‌ هایش می شناسیم. اما این شهر باستانی با معماری های‌ ویژه و بناهای ماندگار، جاذبه های‌ گردشگری بی‌شماری دارد. اگر قرار است به این شهر بروید خوب است در مورد مکان های‌ گردشگری آن اطلاعات کامل داشته باشید.

به گزارش تالاب اصفهان «سپاهان» مرکز استان اصفهان، با پهنه‌ای حدود 250 کیلومترمربع، در دل فلات ایران قرار گرفته است. آب و هوای شهر اصفهان نیمه خشک و معتدل است، بطوری که متوسط درجه حرارت سالانه این شهر حدود 16 درجه سانتیگراد و متوسط بارندگی سالانه این شهر درحدود 13 میلی‌متر میباشد.

به طور کلی، اصفهان شهر کم آبی است ولی به واسطه وجود رودخانه زاینده رود، کشاورزی دراین استان توان رشد پیدا کرده است.

اصفهان به لحاظ واقع ‏شدن در مرکز جغرافیایی ایران و با داشتن آب و هوایی معتدل و خاکی حاصلخیز و آب ‏کافی زاینده ‏رود «زنده رود»، از دیرباز به‏ عنوان مکانی برای سکونت، مورد توجه بوده است.

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

نقاشی های‌ داخل کاخ چهل ستون اصفهان

احتمالا از عصر ساسانیان که سپاهیان «اسپهان» در دشت حاصلخیز اطراف شهر گرد آمدند به این‏ نام خوانده شده است. درسال 19 ه. ق. اصفهان بدون جنگ و خون ریزی و با انعقاد یک صلحنامه به دست سپاهیان اسلام افتاد و جزیی از سرزمین وسیعی شد که اسلام بر آن حکومت می‏کرد.

در دوره سیصد ساله پس ازآن، این شهر اغلب دست ‏به‏ دست می‏شد تا اینکه در قرن چهارم هجری، در زمان آل ‏زیار و آل ‏بویه، به‏ عنوان پایتخت مورد استفاده قرار گرفت. در قرن پنجم، در دوران سلجوقیان، پایتخت امپراطوری وسیعی شد که یک مرز آن رود سیحون و مرز دیگرش سواحل شرقی دریای مدیترانه بود.

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

تاراج وحشیانه شهر به دست تیمور لنگ و قتل ‏عام ساکنان آن درسال 789 ه. ق. اصفهان رابه وضع اسف‏باری دچار کرد.

در زمان اولین حکمرانان صفوی در قرن دهم هجری، اصفهان از مراکز مهم تجارت، فرهنگ و صنعت گردید. در اوایل قرن یازدهم «1006 ه.ق.» پایتخت شاه ‏عباس از قزوین به اصفهان انتقال یافت و قریب یک قرن ‏و نیم این شهر پایتخت سلسله صفویه بوده و بهمین واسطه از شهرت جهانی برخوردار شد.

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

صنایع دستی اصفهان

شهر اصفهان از روزگاران کهن تا کنون به نامهای: آپادانا، آصف‌هان، اسباهان، اسپاتنا، اسپاهان، آسپدان، اسپینر، اسفاهان، اصپدانه، انزان، بسفاهان، پارتاک، پاری، پرتیکان، جی، دارالیهودی، رشورجی، سپانه، شهرستان، گابا، گابیان، نصف جهان و یهودیه مشهور بوده است. در شاهنامه فردوسی نیز بارها به اصفهان «سپاهان» اشاره شده و ازآن نام برده شده است:

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

صنایع دستی اصفهان

شهر اصفهان با انتخاب شدن بعنوان اولین پایتخت فرهنگی کشور های اسلامی درسال 2005 در بین مردم این کشورها بیش از پیش مشهور گشته و گردشگران بسیاری رابه خود جلب کرده است.

این شهر از لحاظ صنایع دستی مهمترین شهر کشور به شمار می آید که بیشتر صنایع دستی کشور اعم از قلم کاری، خاتم کاری، ترمه و… در آن تولید می شود و گردشگرانی که مشتاق به تهیه سوغات ایرانی هستند تقریباً صنایع دستی و سوغاتی های‌ تمام نقاط ایران را در حاشیه میدان نقش جهان ودر بازار قدیمی اصفهان میتوانند تهیه کنند.

در بین شیرینی های‌ اصفهان گز و پولکی اصفهان از همه ی معروفتر هستند؛ مهمترین غذای محلی اصفهان از نظر آنوبانینی؛ که بسیار مورد توجه مسافران و گردشگران است “بریانی” «بریونی» نام دارد که خوراکی گوشتی و بسیار چرب بوده ودر بیشتر نقاط شهر میتوان آنرا تهیه کرد. عمده آثار باستانی اصفهان مربوط به دوره صفویه و مهمترین مناطق گردشگری آن در حاشیه زاینده رود قرار دارد.

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام «مسجد شاه»، کلیسای وانک، منار جنبان، کاخ چهل ستون، کاخ هشت بهشت، چهار باغ، آتشگاه،قبرستان قدیمی تخته فولاد،بازار تاریخی اصفهان، میدان نقش جهان، باغ پرندگان، پل خواجو، پل شهرستان، سی و سه پل «پل الله وردی خان» و… از مهمترین نقاط دیدنی و تاریخی شهر اصفهان می باشند.

آثار تاریخی و مکان های توریستی اصفهان

کاخ چهلستون اصفهان

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

جاذبه های‌ گردشگری اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان

عمارت چهلستون در اوایل قرن 11 هـ .ق در میان باغ و مجموعه بناها و کاخهای محوطه دولتخانه صفوی ساخته شده است . این عمارت عمدتاً به منظور پذیرائی رسمی از میهمانان و سفرای خارجی ، طی سه مرحله و طبق یک طرح واحد ساخته شده است .

مرحله اول ـ تالار اصلی و بزرگ . مرحله دوم ـ ایوان آئینه و اطاقهای طرفین آن . مرحله سوم ـ ایوان ستون دار که از هجده شماره ستون و سقف چوبی تشکیل شده است . نام چهلستون به نشانه کثرت ستونها و انعکاس تصویر بیست ستون در آب استخر است .

نقاشی های دیواری چهلستون زیر نظر هنرمند نامدار عصر صفوی ، رضا عباسی با خصلت بزرگ نمائی به شیوه مینیاتورهای ایرانی انجام گرفته است . چهار تابلو بزرگ داخل سالن ، صحنه هایی از میدانهای جنگ و مجالس پذیرائی پادشاهان صفوی را نشان می دهد . دو تابلو بزرگ میانی از الحاقات بعدی با موضوعات مشابه است که به قلم صادق نقاش باشی «هنرمند دوره قاجار» ترسیم شده است . متأسفانه بسیاری از نقاشی های دوره صفوی در زمان حکومت ظل پادشاه ، تخریب گردیده است . از اشعار دلپذیر نجیب کاشانی که به «خط محمد صالح اصفهانی» بر پیشانی ایوان ستوندار مرقوم گردیده ، چنین مستفاد می گردد که این عمارت بی نظیر در اوایل قرن 12 هـ.ق دچار آتش سوزی گردیده ودر زمان شاه پادشاه حسین صفوی تعمیر شده است .

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

زاینده رود

زاینده‌ رود مهمترین‌ رودخانه‌ مرکز فلات‌ ایران‌ است‌. این‌ رودخانه‌ به‌ دلیل‌ جوشش‌ چشمه‌های‌ ‌فراوان‌ از سرچشمه‌ تا مصب‌، به‌ زاینده‌ رود مشهور‌ شده‌ است‌. این‌ رودخانه‌ از جبهه‌ شمال‌ شرقی‌ زردکوه‌بختیاری‌ سرچشمه‌ می گیرد و تا باتلاق‌ گاوخونی‌ جریان‌ می یابد.

طول‌ این‌ رودخانه‌ حداکثر 420 کیلومتر و عرض‌ مسیر آن‌ از 10 تا 20 متر در دره‌ها و تا 800 متر در شهر اصفهان متفاوت‌ است‌. از ابتدا تا انتهای‌ مسیرزاینده‌ رود، بیشه‌ زارهای‌ سرسبزی‌ در سواحل‌ آن‌ وجود دارند که‌ در زیبائی‌، طراوت‌ و لطافت‌ آب‌ و هوا و چشم‌اندازهای‌ پیرامون‌ رودخانه‌ بسیار موثر هستند.

میدان نقش جهان «میدان امام» اصفهان

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

جاذبه های‌ گردشگری اصفهان

یکی از زیباترین میدانهای جهان به طول حدود 512 متر و عرض 160 متر است که در اطراف آن اطاق هائی در دو طبقه با یک اندازه و شکل احداث شده است . تعداد چهار اثر تاریخی بی نظیر در اطراف میدان قراردارد . عمارت عالی قاپو ـ مسجد امام ـ مسجد شیخ لطف اله و سر درب بازار قیصریه ، در وسط میدان اصلی ، زمین و دو دروازه سنگی چوگان بوده است .

میدان امام امروزی یکی از مراکز خرید صنایع دستی و همچنین محل برگزاری بسیاری از مراسم ملی و مذهبی می باشد . در هر هفته نماز پرشکوه جمعه دراین میدان برگزار می گردد .

بازار قیصریه اصفهان

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان

سردرب قیصریه در شمال میدان امام «نقش جهان» ساخته شده است . این سردرب ، یکی از زیباترین نقاشی های مربوط به دوران صفویه را نشان می دهد . از این سردرب ، وارد یکی از زیباترین بازارهای جهان می شویم . این بازار در دوران صفویه مرکز فروش کالاهای گرانقیمت بوده است و نمایندگان شرکتهای خارجی دراین مکان دارای حجره هائی بوده اند .

بازار اصفهان یکی از بزرگترین بازارهای ایران است که دارای قسمتهای مختلف می باشد ودر هرقسمت کالاهای خاصی رابه فروش می رسانند . برای نمونه قسمت صنایع دستی ، طلا و نقره ، قالی ، کفش و غیره . بازدید از همه ی قسمتهای بازار ساعتها به طول می انجامد .

عمارت عالی قاپو اصفهان

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

جاذبه های‌ گردشگری اصفهان

این کاخ در قرن یازدهم هجری در شش طبقه احداث شده است . هر طبقه تزئینات هنری خاصی را دارا می باشد . از قسمتهای مهم این کاخ ، ایوان طبقه سوم ، حوض مسی در ا“ و تالار پذیرائی همین طبقه که با زیباترین نوع نقاشی و گچ بری تزئین شده است .

تالار موسیقی طبقه ششم و تزئینات گچبری بی نظیر آن و اغلب کارهای هنری به وسیله رضا عباسی هنرمند مشهور آن دوران انجام شده است .

مسجد امام اصفهان

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان

در جبهه جنوبی میدان نقش جهان ـ «میدان امام» ـ یکی از زیباترین مساجد جهان اسلام قراردارد که به دستور شاه عباس اول ، توسط استاد علی اکبر اصفهانی احداث گردیده است . در مرحله اول سردرب اصلی و جلوخان ورودی با دو مناره خارجی مسجد ساخته می شود . درب مسجد با ورقهای نقره و طلا تزئین گردیده و مربوط به دوره شاه صفی ، جانشین شاه عباس اول است .

در داخل مسجد یک حیاط اصلی و مرکزی ، با چهار ایوان و دو حیاط فرعی جانبی قراردارد . گنبد خانه جنوبی به صورت دو پوش اجرا گردیده و فضای بین این دوگنبد حدود 12 متر ارتفاع دارد .

ارتفاع گنبد خارجی از کف مسجد 50 متر می باشد . کتیبه های مسجد، توسط خطاطان و خوشنویسان مشهور دوران صفویه مانند : علیرضا عباسی ، عبدالباقی تبریزی ، محمدصالح اصفهانی و محمدرضا امامی مزین شده است .

تمام سطوح جرزها و دیوارها و گنبد و مناره ها و طاق نماهای داخلی و خارجی مسجد از کاشیهای هفت رنگ و مرعق پوشیده شده است . نقوش این کاشی کاریها «گل و بوته ها» به صورت مجرد و رمزی ظاهر می شود .

مسجد شیخ لطف اله اصفهان

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان

در ضلع شرقی میدان امام «نقش جهان» مسجدی قراردارد که در زمان شاه عباس اول صفوی ، هنگام احداث میدان و همراه با بناهای اطراف آن به منظور محل پرستش و حوزه تدریس مرحوم شیخ لطف اله ، که از علما و روحانیون بزرگ جبل عامل در لبنان بوده ، ساخته شده است . ساختمان مسجد درسال 1011 هـ .ق آغاز ودر سال 1028 به پایان رسیده است .

این مسجد دارای یک شبستان زیرزمینی است که کف گنبدخانه را از سطح زمین بالاتر قرارداده است . به خاطر استفاده های خاص علمی ـ مذهبی از این مسجد ، نیازی به احداث حیاط و مناره نبوده است . گنبد بر روی هشت طاق جناغی قرار گرفته و لبه این طاقها با کاشیهای پیچ به رنگ فیروزه ، تزئین یافته است .

سطوح داخلی به ویژه محراب مسحد شیخ لطف اله از شاه کارهای بی نظیر هنر کاشی کاری هفت رنگ و معرق است. در محراب دو کتیبه وجوددارد که عبارت ذیل بر آن ها نوشته شده است : عمل فقیرحقیر محتاج به رحمه خدا محمد رضا بن استاد حسین بنا اصفهانی .

این نوشته مبین آن است که استادان و هنرمندان و سازندگان بناهای آن زمان در مقابل قدرت جان آفرین تسلیم فرود آورده و هرگز نخوت و تکبر به وجودشان راه نیافته است .

مسجد جامع اصفهان

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان

مسجد جامع اصفهان در گوشه شمال غربی میدان قدیم احداث گردیده است . مسجد اولیه درکنار روستای قدیمی یاوان و احتمالاًُ بر روی یک بنای مربوط به قبل از اسلام احداث گردیده است .

شهر اصفهان درسال 24 هجری ، دین مبین اسلام را می پذیرد و اولین مسجد رادر محل فعلی با ابعادی محدودتر درسال 156 هجری می سازد . در قرن سوم هجری بعلت گسترش شهر و ازدیاد جمعیت ، مسجد وسیع تری بر روی مسجد اولیه پایه ریزی می گردد . عمده ترین سبک معماری به کار رفته در مسجد مربوط به دوره سلجوقی ، به شیوه رازی است .

دراین شیوه کاربرد آجر و ایجاد نماهای آجری با طرحهای گره در حد اعلاء مهارت و زیبائی در نمای داخلی و خارجی گنبدهای خاکی و نظام الملک ظاهر گشته است . گچ بری محراب او لجایتو ، تزئینات کاشی کاری و خطوط بنائی و مقرنس سازی های مختلف ایوانها همراه با کتیبه های خط کوفی و ثلث ، نشانگر کوشش و علاقه هنرمندان اصفهانی در بنای این مسجد می باشد .

مسجد جامع اصفهان را می توان ، به حق دایره المعارف معماری و یادگارهای با ارزش تاریخی ، فرهنگی و هنری شهر اصفهان محسوب نمود و به خاطر همین ارزشهای نهفته اش ، حفاظت و مراقبت ازآن ، از جمله وظائف دینی ، ملی و فرهنگی همگان تلقی می گردد .

کاخ هشت بهشت اصفهان

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان
کاخ هشت بهشت در میان باغ بلبل ، داخل مجموعه دولتخانه دوره صفوی در زمان حکومت شاه سلیمان «در نیمه دوم قرن 11 هجری قمری» ساخته شده است .

موقعیت ممتاز باغ و عمارت هشت بهشت به گونه ای بوده که ورودی های باغ از کلیه اضلاع آن انجام می گرفته است . در جنوب باغ هشت بهشت در زمان شاه پادشاه حسین ، مجموعه مدرسه و کاروان سرا و بازارچه احداث گردیده است .

نام هشت بهشت عمدتاً در اصطلاح زمان خود ، به معنای هشتی یا ورودی بهشت بوده است . عمارت هشت بهشت در دو طبقه و بر روی یک کرسی با ازاره سنگی ساخته شده و ترکیب احجام و فضاهای معماری به گونه ای ماهرانه و متناسب انجام گرفته است . در وسط ساختمان ، فضای اصلی و مرکزی قرار دارد که در پلان به صورت هشت ضلعی است .

ارتباط دو طبقه از طریق دو دستگاه راه پله انجام می گیرد کلیه سطوح ایوانهای هشتی مرکزی ، اتاقها و راهروها ، با سبکهای متنوعی تزیئن شده است . از جمله خصوصیات منحصر به فرد این عمارت ، حوض مروارید و آبشار ایوان جنوبی است که آب آن از حوض فوقانی تأمین شده است .

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان
کوه صفه

کوه صفه نام کوهی در جنوب اصفهان است. کوه صفه یکی از محبوب ترین جاذبه‌های‌ گردشگری اصفهان است.

پل خواجو اصفهان

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان

در قسمت شرق رودخانه زاینده رود و پل خواجو از آثار دوره صفویه درسال 1060 هجری ، مصادف با زندگی شاه عباس دوم احداث شده است . پل خواجو در طراحی قدیم برای چندین منظور درنظر گرفته شده است . قسمت فوقانی برای حرکت سریع و عبور کالسکه ها و چهارپایان بوده در حالی که بخش تحتانی عمدتاً برای حرکت آرام و توقف و تأمل عابرین پیاده بوده است .

قسمت زیرین تماماً از سنگ و ملات ساروج ساخته شده و دهانه های عبور آب به صورت بند با تخته های قطور چوبی قابل کنترل بوده و با بستن کامل دهانه ها سطح آب در قسمت غربی پل بالا آمده و دریاچه کوچکی رابه وجود میآورد . در سمت شرقی ، پلکانهای سنگی انسان را تا حد تماس با آب به پائین هدایت می کند . ضمن اینکه این پلکانها خود محلی برای نشستن و لذت بردن از مناظر طبیعی می باشد .

در قسمت مرکزی پل ، عمارت بیگلربیگی در طبقه فوقانی ودر دو طرف راهروی پل برای پذیرائی و تشریفات رسمی ساخته شده است که اطاقهای آن در دوره های مختلف با نقوش رنگ طلائی تزئین گردیده است .

 

سی وسه پل اصفهان

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان

زمانی که اصفهان بعنوان مرکز حکومت دولت صفویه انتخاب می گردد ، جهت گسترش شهر بطرف جنوب متمایل می شود . و عنصر مهم شهرسازی در آن طرح ، محور چهار باغ بوده که از دروازه دولت به سوی جنوب احداث می گردد و حدود شش کیلومتر طول آن بوده است .

این خیابان لزوما از رودخانه عبور می نماید و بدین جهت معماران آن زمان، پل الهوردیخان را که به سی و سه پل مشهور می باشد بر روی زاینده رود و منطبق بر محور چهارباغ ایجاد می نمایند . زمان احداث پل درحد فاصل سال‌های 1008 تا1011 هجری قمری بوده و طول آن سیصد متر و عرض آن 14 متر می باشد .

این پل از معماری بسیار زیبا و متناسب برخوردار است ، نظم طولانی دهانه های آن ، ابهت و وقار خاصی در آن به وجود آورده است . در طرفین سطح فوقانی ، دو راهروی سرپوشیده ساخته شده که هم در زمستان و هم در تابستان سرپناه مطمئنی برای عابرین می باشد . پل الهوردیخان را می توان نتیجه مطلوب ترکیب فنون در مهندسی با هنر معماری محسوب کرد .

کلیسا و موزه وانک اصفهان

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان

در قرن یازدهم هجری ، تعدادی از ارامنه ساکن در ارمنستان فعلی به اصفهان منتقل گشته ودر دهکده ای در جنوب غرب اصفهان سکونت داده شدند . نام آن دهکده را جلفا گذاشتند . پادشاهان صفوی براساس فرامینی که صادر کردند ، آزادی های مذهبی برای آن ها را تضمین نمودند و این اقلیت ارامنه را مورد حمایت قراردادند . در بین ساکنان جلفا ، تجار و افرادی که دانش فنی آن دوران را دارا بودند ، وجود داشتند .

با کمک و مساعدت تجار ارمنی چند کلیسا از جمله کلیسای وانک احداث گردید . اکنون جلفا بخشی از شهر اصفهان محسوب می گردد . کلیسای وانک یکی از زیباترین کلیساهای ایران است که دارای آمیخته ای از معماری ایرانی و اروپائی می باشد .

داخل کلیسا تزئینات هنری از جمله گچبری ، نقاشی و طلاکاری وجوددارد . در کنار کلیسا ، موزه با ارزشی وجوددارد که در آن تابلوهای نفیس نقاشی ، کتب خطی و سایر اشیا نفیس هنری دیده می شود .

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

آتشگاه اصفهان

کوه آتشگاه در 7 کیلومتری غرب اصفهان در همان مسیر منارجنبان قراردارد . ارتفاع این کوه حدود 1680 متر از سطح دریا است . در زمان ساسانیان یک آتشکده در بالای این کوه احداث شده است .

ساختمان از خشت های بسیار بزرگ و ضخیم ساخته شده است . جایگاه و محل روشن نگه داشتن آتش هنوز در بین خرابه های بالای کوه دیده می شود و این بنا یکی از معدود بناهای مربوط به دوران قبل از اسلام است .

منارجنبان اصفهان

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

جاذبه های‌ گردشگری اصفهان

منارجنبان یکی از آثار تاریخی مشهور ایران است که در 5 کیلومتری غرب اصفهان در جاده اصفهان به نجف آباد قراردارد . ساختمان دارای یک ایوان و دو مناره است . قبر عبداله این محمد ابن محمود یکی ازچهره های شاخص قرن 8 هجری دراین بنا قراردارد . احداث این بنا هم زمان با دوران حکومت ایلخانیان مغول می باشد . این بنا از نقطه نظر معماری ، دارای ارزش فراوانی است .

یکی از ویژگیهای این بنا این است که اگر یکی از مناره ها تکان داده شود ، مناره دوم و تمام ساختمان تکان و حرکت بسیار محسوس دارد . ارتفاع ایوان از سطح زمین 10 متر و ارتفاع مناره ها 5/17 متر می باشد . مسئله بسیار مهم این است که این بنا را برای تکان دادن نساخته اند وتکان دادن زیاد آن موجب ویرانی بنا می گردد .

مسجد حکیم اصفهان

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

جاذبه های‌ گردشگری اصفهان مسجد حکیم اصفهان یکی از مساجد بسیار نفیس چهار ایوانه است که در فاصله سال‌های 1051 تا1073 هـ .ق مقارن با سلطنت شاه صفی و شاه عباس دوم به همت طبیب حکیم محمد داوودخان ملقب به تقرب خان بر روی ویرانه های مسجد جامع جور جیراز بناهای قرن چهارم هجری ساخته شده است . براساس کتیبه های موجود ، معمار این بنا محمدعلی بن ستاد علی بیک اصفهانی است .

انچه مسجد حکیم را در عداد مساجد بسیار نفیس دوران صفویه قرار می دهد ، ارزشهای خاص معماری ، کتیبه های متعدد آن است که به دست استاد محمدرضا امامی ، خوشنویس نامدار عصر صفویه تحریر شده است . از دیگر قسمتهای دیدنی این بنا می توان به محراب بسیار زیبایی که با مقرنسها و کتیبه ها که به خط ثلث بر زمینه لاجوردی تزئین یافته است اشاره کرد .

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

گنجینه های هنرهای تزئینیاصفهان

گنجینه «موزه» هنرهای تزئینی ایران در عمارت تاریخی ، رکیب خانه قراردارد . که در اوایل قرن 11 هـ .ق مقارن با سلطنت شاه عباس اول در میان مجموعه بناهای دولتخانه صفوی احداث و بعنوان محل نگهداری لوازم سوارکاری و یراق آلات مرکب سلطنتی مورد استفاده قرار می گیرد .

این عمارت در دوره قاجار ، اندونی ظل السلطان حاکم اصفهان بوده ودر دوره پهلوی نیز بعنوان اداره و ثبت احوال مورد استفاده قرار داشته است . این گنجینه مشتمل بر بخش های مختلف خوشنویسی از قبیل آثار خطی و کتابت ، جلد سازی و نگارگری و آثار لاکی ، بافته ها و رودوزیهای سنتی ، فلزکاری ، آثار چوبی ، سفال و آبگینه می باشد که یادگارهای نفیس و ارزشمندی از دوره صفوی و قاجاریه را در بر می گیرد .

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

مقبره‌ مجلسی‌

این‌ مقبره‌ در گوشه‌ شمال‌ غربی‌ مسجد جامع‌ اصفهان واقع‌ شده‌ است‌. دراین‌ مقبره‌ غیر از ملامحمد تقی‌ مجلسی‌، چند تن‌ از علمای‌ شیعه‌ از جمله‌ فرزند وی‌ ملاباقر مجلسی‌ نیز به‌ خاک‌ سپرده‌ شده‌اند. ازاره‌ بقعه‌ دارای‌ کاشی‌کاری‌ و بدنه‌ آن‌ دارای‌ تزئینات‌ نقاشی‌ و آینه‌ کاری‌ است‌. در داخل‌ آینه‌ کاری ها، دو تصویر قلمی‌ از ملا محمد باقر مجلسی‌ مشاهده‌ می شود. سر در قدیمی‌ مقبره‌ با مقرنس‌های‌‌ گچی‌ تزئین‌ شده‌ است.

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

از مناره های‌ اصفهان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• مناره‌ مسجد علی‌

این مناره‌ کتیبه‌هایی‌ به‌خط‌ کوفی‌ دارد و خطوط‌ و تزئینات‌ آن‌ از آجر است‌. تاریخ‌ بنای‌ آن‌ قرن‌ ششم‌ هجری‌ است‌.

• مناره‌ باغ‌ قوشخانه

از بناهای‌ قرن‌ هشتم‌ هجری‌ است‌ که ‌تزئینات‌ کاشی‌ کاری‌ زیبائی‌ دارد.

• مناره‌ چهل‌ دختر

یکی‌ از آثار جالب‌ دوره‌ سلجوقی‌ اصفهان مناره‌ چهل‌ دختر است‌ که‌ با تزئینات‌ آجری‌ و کتیبه‌های‌‌ کوفی‌ آراسته‌ شده‌ است‌.

• مناره‌ گلدسته‌

مناره‌ 2.22 متر، ضخامت‌ دیواره‌ آن‌ 21 سانتی‌ متر و قطر ستون‌ مدور مرکزی‌ آن‌ 54 سانتی‌‌متر است‌.

• مناره‌ غار

این‌ مناره‌، میله‌ای‌ است‌ مدور و منفرد که‌ با آجر ساخته‌ شده‌ و بر پایه‌ای‌ هشت‌ ضلعی‌ بنا شده‌است‌.

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

از مقبره های‌ اصفهان باید به موارد زیر اشاره کرد:

• مقبره‌ بابا رکن‌ الدین‌

ساختمان‌ زیبای‌ بابا رکن‌ الدین‌ به‌ شکل‌ هرم‌ دوازده‌ ترک‌ است‌. نمای‌ خارجی‌ بنا و سردر آن‌ کاشی‌ کاری‌ شده‌ است‌. قاعده‌ گنبد، مخمس‌ متساوی‌ الاضلاع‌ است‌ و پنج‌ ایوان‌ مشابه‌ بر گرداگرد محوطه‌ زیر گنبد ساخته‌ شده‌ است‌.

• مقبره‌ پیر بکران‌

مشتمل‌ بر سه‌ قسمت‌ رواق‌، صحن‌ و سقف‌ بلند است‌ که‌ ایوانچه‌هایی‌ در اطراف‌ دارد. پوشش‌ تاق‌ ایوان‌ با خطوط‌ کوفی‌ و بنایی‌ و شاخ‌ و برگ‌ و بوته‌های‌‌ گچ‌ بری‌ تزئین‌ شده‌ است‌. مقبره‌ پیر بکران‌ در ضلع‌ شمالی‌ بقعه‌ و متصل‌ به‌ اتاقی‌ که‌ محل‌ تدریس‌ و پرستش‌ پیربکران‌ بود، قرار دارد.

آثارباستانی اصفهان٬ استان اصفهان٬ اصفهان

• مقبره‌ صائب‌ تبریزی‌

از معماری‌ دوران‌ صفویه‌ الهام‌ گرفته‌ و بصورت‌ ایوان‌ زیبایی‌ است‌ به‌ طول‌ 14.20 و عرض‌ 6 و ارتفاع ‌8 متر که‌ حدود 2 متر از سطح‌ باغ‌ بلندتر ساخته‌ شده‌ است و ده‌ پله‌ سنگی‌ سراسری‌ دارد. روی‌ سر ستون‌ها قوس‌های‌‌ جناغی‌ قرار گرفته‌ و زیر سقف‌ با طرح‌ شطرنجی‌ آیینه‌ کاری‌ شده‌ است‌.

از کلیساهای اصفهان باید به موارد زیر اشاره کرد:

کلیسای‌ وانک‌

این‌ کلیسا بزرگترین‌ و زیباترین‌ کلیسای‌ جلفای‌ اصفهان است‌. تاق‌ کلیسای‌ وانک‌ از نظر طلاکاری‌ سقف‌ و سطح‌ داخلی‌ گنبد و نقاشی‌های‌‌ تاریخی‌ در نوع‌ خود بی‌ نظیر است‌.

داخل‌ کلیسا و تمام‌ دیوارهای ‌اطراف‌ و جوانب آن‌ از تزئینات‌، نقاشی‌ رنگ‌ و روغن‌ و آب‌ طلا به‌ سبک‌های‌‌ ایرانی‌ و عکس هایی‌ از زندگی‌حضرت‌ مسیح‌ «ع‌» متأثر از سبک‌ نقاشی‌های‌‌ ایتالیایی‌ است‌.

کلیسای‌ بیت‌ اللحم‌

در میدان‌ جلفا واقع‌ شده‌ است‌ و ساختمان‌ آنرا یکی‌ از ارامنه‌ نیکوکار آن‌ دوره ‌بنام‌ خواجه‌ پطرس‌ ولی‌ جانیان‌ احداث‌ کرده‌ است‌.

کلیسای‌ گیورک‌

به‌ کلیسای‌ غریب نیز ‌مشهور است‌. دراین‌ کلیسا، قطعات‌ بزرگ‌ سنگ‌های‌‌ مقدس‌ «اوچ‌ کلیسا» نگه‌داری‌ میشود.

کلیسای‌ هاکوپ‌

اولین‌ کلیسای‌ ارامنه‌ این‌ ناحیه‌ است‌ ودر حیاط‌ کلیسای‌ مریم‌ قرار دارد.

منبع :گروه گردشگری تالاب

مطالب مرتبط

1+

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of