فهرست بستن

ابوبکر بن علی بن ابیطالب (ع)،فرزندان علی علیه السلام که  در رکاب سیدالشهداء(ع) به شهادت رسیدند

 

 

ابوبکر بن علی بن ابیطالب، (؟/۶۱ ه.ق) از فرزندان امام علی(ع) و از شهدای کربلا، و مادرش لیلی بنت مسعود بن خالد تمیمی است. برخی منابع او را اولین کس از فرزندان علی بن ابی‌ طالب دانسته‌اند که در روز عاشورا، در حمایت از برادرش امام حسین(ع) به میدان رفت.

نام وی در زیارت ناحیه مقدسه

در زیارت ناحیه مقدسه که از جانب امام زمان (عج) وارد شده، نامی از ابوبکر بن علی آمده و از او تجلیل شده است:

«السَّلَامُ عَلَیکَ یا أَبَا بَکْرٍ بْنَ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ وَ رَحْمَهُ اللَّهِ وَ بَرَکَاتُهُ مَا أَحْسَنَ بَلَاءَکَ وَ أَزْکَى سَعْیَکَ وَ أَسْعَدَکَ بِمَا نِلْتَ مِنَ الشَّرَفِ وَ فُزْتَ بِهِ مِنَ الشَّهَادَهِ فَوَاسَیْتَ أَخَاکَ وَ إِمَامَکَ وَ مَضَیْتَ عَلَى یَقِینِکَ حَتَّى لَقِیتَ رَبَّکَ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیْکَ وَ ضَاعَفَ اللَّهُ مَا أَحْسَنَ بِهِ إِلَیْک‏»

«  ابوبکر بن علی  علیه السلام » در کربلا در سپاه امام حسین علیه السلام بود و جنگید تا اینکه مردی از هَمدان او را به شهادت رساند.

از « مداینی » روایت شده است که او را در جویی کشته یافتند و معلوم نشد قاتل او چه کسی بوده است.

در مناقب ابن شهر آشوب نیز آمده است که:

ابوبکر بن علی علیه السلام روز عاشورا برای مبارزه به میدان نبرد رفت و پیوسته رجز می‌خواند و می‌جنگید تا «زجر بن بدر»، و به روایتی عقبه غنوی، او را به شهادت رساند.

مادر ابوبکر بن علی لیلی دختر مسعود بن خالد بود.

فرزندان علی علیه السلام که  در رکاب امامشان – سیدالشهداء- به شهادت رسیدند عبارتند از:

عبدالله بن علی(ع)
از وی با نام عبدالله اکبر و با کنیه ابومحمد یاد شده است. بنابر قول مشهور، نام مادرش «ام البنین» دختر حزام ذکر شده است.
بنابر گزارش‌هایی، عبدالله از برادرش عباس – که گفته شده در سن ۳۴ سالگی به شهادت رسید- هشت سال کوچکتر، اما از دیگر برادرانش بزرگ‌تر بوده است.بر این اساس او شش سال با پدر بزرگوارش زندگی کرد. درباره حضورش در کربلا و شهادتش تردید چندانی وجود ندارد؛ چنان که ابن سعد، این قتبیه، طبری، ابوالفرج، خوارزمی، شیخ طوسی و کسان بسیاری او را از شهداء قلمداد کرده‌اند.

محمد بن علی (ع)
وی معروف به محمد اصغر است. در نام مادر وی و نیز در این که مادرش کنیز بوده یا آزاد گزارش همسانی ندارند: کلبی، ابن سعد، طبری و شیخ طوسی مادرش را کنیز معرفی کرده و از وی نام نبرده‌اند. در مقابل، بلاذری در عین حال که از کنیز بودن وی سخن گفته، نامش را «ورهاء» ضبط کرده است.در منابع دیگر از این بانو به عنوان آزاد یاد شده است. یعقوبی نامش را «امامه» دختر ابی العاص – نوه پیامبر صلی الله علیه و آله از دخترش زینب ذکرکرده است.
هر چند عده‌ای از حضور وی در کربلا سخن نگفته و در آن تردید کرده‌اند، منابع بسیاری وی را از شهدای کربلا بر شمرده‌اند، چنان که نامش هم در منابع اهل سنت و هم شیعه به عنوان «شهید» ذکر شده است.ابن شهر آشوب در عین حال که از حضور محمد در کربلا خبر داده، متذکر شده است که او به دلیل بیماری به شهادت نرسید.

ابراهیم بن علی(ع)
ابن قتیبه، ابن عبد ربه و منابع بسیاری، از حضور ابراهیم در کربلا و شهادتش خبر داده‌اند. بنا به نوشته ابوالفرج، در منابع انساب ذکری از وی به میان نیامده است. در عین حال او از محمد بن علی بن حمزه نقل کرده است که ابراهیم در روز «طف» به شهادت رسید. همو و برخی دیگر، مادرش را کنیز دانسته‌اند.

عبیدالله بن علی(ع)
طبری نام مادرش را «لیلی» بنت مسعود نهشلی ذکر کرده و نوشته است که به گمان هشام بن محمد او در «طف» به شهادت رسیده است.ابوالفرج نیز از ابوبکر بن عبیدالله طلحی روایت کرده که وی در کربلا به شهادت رسیده، اما خود این قول را اشتباه دانسته است. وی و برخی مورخان دیگر بر این باورند که یاران مختار، عبیدالله را در روز «مزار» کشته‌اند.قول مشهور، نام مادرش را «لیلی» دختر مسعود نهشلی ذکر کرده، اما خلیفه مادرش را «رباب» دختر امریء القیس کلبی ضبط کرده است.

عباس اصغر
ابن حزم و عمری نام مادرش را صهبا تغلبی، خلیفه، «لبابه» دختر عبیدالله بن عباس دانتسه‌اند.در برخی منابع آمده است که او شب عاشورا در طلب آب روان شد و در شریعه فرات به قتل رسید.

محمد اوسط بن علی (ع)
قول مشهور، نام مادر وی را « امامه» دختر ابی العاص (نوه دختری پیامبر صلی الله علیه و آله) دانسته است که علی علیه‌السلام به سفارش حضرت فاطمه علیها السلام با او ازدواج کرد.بیشتر منابع وی را از شهدای کربلا به شمار نیاورده، اما برخی او را ملازم رکاب امام حسین علیه‌السلام دانسته‌اند که روز عاشورا پس از کسب اجازه از آن حضرت به نبرد با دشمنان پرداخت و پس از کشتن جمعی از آنها، لشکریان ابن زیاد او را احاطه و اسبش را پی نمودند و وی را به شهادت رساندند.

عون بن علی (ع)
مادرش اسماء دختر عمیس خثعمی است که بسیاری از مورخان و صاحبان تراجم او را از پسران امام علی از «اسماء» دانسته‌اند.بیشتر منابع درباره حضورش در کربلا سکوت کرده‌اند. با این حال، برخی از منابع – به خصوص متأخران – عون را از شهدای کربلا قلمداد کرده‌اند.این دسته از منابع آورده‌اند که وی همراه امام حسین علیه‌السلام ار مدینه به کربلا آمد.

عتیق بن علی (ع)
نام مادرش معلوم نیست، برخی مادرش را کنیز دانسته‌اند.افرادی چون ابن عماد خنبلی، دیاربکری، ذهبی و مظفر به شهادت او تصریح کرده‌اند.این در حالی است که در منابع متقدم، نامی از وی به میان نیامده است.

جعفر الاصغر
هر چند نصی درباره شهادت او وجود ندارد؛ با این حال مظفر به گمان قوی او را از شهدای کربلا قلمداد کرده است. زیرا وی معتقد است آن تعداد از فرزندان ذکور علی علیه‌السلام که در کربلا نبوده‌اند، به عدم حضورشان اشاره شده است؛ مثلاً آمده است: محسن سقط شد و محمد بن حنفیه در مدینه ماند.ضمن آن که امیرمومنان فرزندی به نام جعفر الاصغر داشته است.

عبدالرحمن
برخی ، به همان استدلال پیش او را از شهداء به شمار آورده‌اند.گفته شده مادر وی کنیز بوده، اما اطلاعات دیگری از وی ارائه نشده است.

عبدالله الاصغر
نامش به عنوان شهید در برخی منابع متقدم آمده است. در اعیان الشیعه و برخی منابع دیگر نیز از وی یاد شده و آمده است که او پس از شهادت فرزندان امام حسن علیه السلام به میدان شتافت و پس از کشتن تعدادی از سپاه دشمن به دست زجر بن قیس به شهادت رسید.

قاسم بن علی (ع)
ابن شهر آشوب وی را از شهدای کربلا دانسته است.

یحیی بن علی (ع)
نام مادرش «اسماء» دختر عمیس دانسته شده است. برخی منابع از شهادت او در کربلا گزارش داده و آورده‌اند که سر بریده‌اش را عمیر بن حجاج کندی حمل می‌کرده است.در مقابل گزارش‌هایی دال بر وفات یحیی در زمان پدرش علی علیه‌السلام در برخی منابع انعکاس یافته است.

3+

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of